Z wizytą w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym
Co prawda wybór przyszłego zawodu jeszcze przed trzecioklasistami, jednak już dajemy uczniom szansę na poznanie wielu ciekawych miejsc, przybliżając im działalność lokalnych zakładów czy instytucji.
Co prawda wybór przyszłego zawodu jeszcze przed trzecioklasistami, jednak już dajemy uczniom szansę na poznanie wielu ciekawych miejsc, przybliżając im działalność lokalnych zakładów czy instytucji.
W czwartek, 23 stycznia, na obiekcie MOSiR, w Lubaniu, odbył się finał powiatowy w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców – w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. 7-8). Nasze teamy dzielnie walczyły, lecz tym razem inni okazali się lepsi… I tak, dziewczęta z lubańskiej Jedynki zajęły 6. miejsce w turnieju, a chłopcy otarli się o medal, zajmując ostatecznie 4. lokatę. Dziękujemy Wam za walkę o każdy punkt i set, a także godne reprezentowanie szkoły na arenie sportowej.
Z ostatniej chwili! W wyniku odwołania i pozytywnego rozstrzygnięcia jedna z naszych uczennic dołączyła do grona finalistów konkursów „zDolny Ślązak” z kolejnego przedmiotu. Bardzo się cieszymy z tego faktu. Tym samym do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się już pod koniec lutego, zakwalifikowali się: dwukrotnie Montserrat Biza (8c) – biologia (opiekun: p. D. Chędoga) i języka polskiego (opiekun: Bożena Giżycka), Karolina Markudis (8a) – język angielski (opiekun: p. S. Matusiak) oraz również dwukrotnie Paweł Kiełdanowicz (8a) z: języka polskiego (opiekun: p. J. Dziędzioła) i matematyki (opiekun: p. A. Patron). Za naszych finalistów już dzisiaj trzymamy kciuki w ostatniej części konkursowych zmagań. Koordynatorem „zDolnego Ślązaka” w SP1 jest: p. Agnieszka Szwabowicz – nauczycielka języka polskiego.
16 stycznia, w Lubaniu (w hali MOSiR), odbył się finał powiatowy w piłce koszykowej dziewcząt – w kategorii Igrzysk Dzieci (kl. V-VI). W zawodach uczestniczyło pięć drużyn ze szkół podstawowych z: Kościelnika, Pisarzowic, Lubania (Jedynka i Dwójka) oraz Olszyny (Jedynka). Rozgrywki odbyły się systemem „każdy z każdym”. Przez całe rozgrywki nasz zespół przeszedł jak burza, pokonując kolejno – wysoko – rówieśniczki z: Olszyny, Kościelnika i lubańskiej Dwójki. O bardzo skutecznej grze zawodniczek SP1 świadczy stosunek punktów zdobytych do straconych – aż 94 do 16! W decydującym meczu o mistrzostwie z SP Pisarzowice po zaciętym i wyrównanym meczu padł wynik 12:10 dla rywalek. Tym samym dziewczęta z lubańskiej Jedynki uzyskały tytuł wicemistrzyń powiatu. Wielkie brawa! Gratulujemy wyśmienitej gry i życzymy kolejnych sukcesów! PS Team z Pisarzowic zrezygnował z udziału w półfinałach strefy jeleniogórskiej, dlatego dziewczęta z naszej szkoły będą reprezentować powiat lubański już 29 stycznia w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym w Zgorzelcu.
W tym tygodniu kl. 8bc miały lekcje języka angielskiego poświęcone żywieniu. Uczniowie, w małych grupach projektowych, tworzyli plakaty o zdrowych nawykach w codziennych posiłkach. Wykazali się przy tym zadaniu dużą znajomością tematu w kwestii preferencji żywieniowych oraz tzw. piramid produktowych. Dodatkowo ósmoklasiści utrwalili nabyte słownictwo, pokazali swoje artystyczne talenty i umiejętności dzielenia się pracą. To był dobrze wykorzystany czas.
14 stycznia, na basenie MOSiR w Lubaniu, odbył się finał powiatowy w pływaniu drużynowym dziewcząt i chłopców – w kategorii Igrzysk Dzieci (kl. 4-6). Do rywalizacji o medale przystąpiły trzy miejscowe szkoły podstawowe: Dwójka, Czwórka i Jedynka. Podczas zawodów zostały rozegrane sztafety pływackie oraz konkurencje indywidualne w różnych stylach. Miło nam poinformować, że po zsumowaniu wszystkich wyników w drużynowych wyścigach, lubańska Jedynka zajęła II miejsce w kategorii dziewcząt i wywalczyła awans do finału strefy jeleniogórskiej, nasi chłopcy zaś uplasowali się na zacnym III miejscu. Natomiast w konkurencjach indywidualnych uczniowie SP1 uzyskali następujące miejsca: I – Filip Żółtański (50 m stylem motylkowym), II – Jeremi Paluch (50 m stylem dowolnym), III – Jan Jackiewicz (50 m stylem klasycznym). Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy udanych występów, a dziewczętom – już niebawem – życzymy kolejnych sukcesów.
Domy, pojazdy, zwierzęta, lalki, hulajnogi oraz inne zabawki związane z omawianymi słowami na zajęciach języka angielskiego tworzyli uczniowie klas pierwszych. Każde dziecko miało szansę zaprezentować swoją pracę, opisując ją w języku angielskim z użyciem nowo przyswojonych wyrażeń. Ta niezwykle ciekawa forma zajęć nie tylko pozwoliła uczniom lepiej zapamiętać słownictwo, ale również rozwinęła ich wyobraźnię i umiejętności komunikacyjne. Połączenie nauki języka z kreatywną zabawą cieszyło się wśród dzieci wielkim zainteresowaniem. To dowód na to, że nauka języków obcych może być nie tylko efektywna, ale także niezwykle inspirująca i pełna radości!
Ta właśnie idea przyświecała szkolnemu konkursowi ortograficznemu, który 08.01.2025 r. odbył się w naszej szkole. W konkursie rywalizowało 16 uczniów klas 7-8. Zmagania były zacięte do tego stopnia, że potrzebna była dogrywka. Ostatecznie 1. miejsce zajęła Nadia Kłys z klasy 8a, na 2. miejscu uplasowała się Laura Radzińska z 8c, trzecim miejscem podzielili się: Hanna Pasiak z7b, Paweł Kiełdanowicz z 8a, Lena Łuczyk z 8b oraz Maja Sałandyk z 8a. Nadia Kłys będzie reprezentowała naszą szkołę w XXI POWIATOWYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM KLAS VII-VIII o tytuł „Mistrza ortografii 2024/2025”. Opiekunkami laureatów są panie: Jolanta Dziędzioła oraz Bożena Giżycka. Przebieg konkursu koordynowały p. Alina Jarosz i p. Bożena Giżycka. Gratulacje należą się każdemu uczestnikowi ortograficznych zmagań!
W tym tygodniu kl. 7abc na lekcjach biologii uczyły się opisywać wyniki badań morfologii krwi. Chętni uczniowie przynieśli z domu swoje wyniki z laboratorium. Praca na zajęciach polegała zaś na dokładnym przeanalizowaniu wszystkich komórek krwi. Siódmoklasiści nauczyli się przede wszystkim, co oznaczają poszczególne parametry opisywane w ich wynikach. Dowiedzieli się też, że ten prosty test laboratoryjny, jakim jest morfologia krwi, jest w stanie dostarczyć wielu istotnych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia, a przy okazji wykryć liczne choroby – nawet na najwcześniejszych etapach.
Ostatnio kl. 2b miała lekcję języka niemieckiego w terenie. Jej pierwsza część – w szkolnej sali – poświęcona była poznaniu wyrażeń nazywających różne zimowe czynności. Natomiast druga odbyła się na szkolnym boisku, gdzie nasi drugoklasiści utrwalali nabyte zwroty, słuchając poleceń nauczycielki po niemiecku i wykonując w miarę możliwości zimowe zabawy, takie jak lepienie bałwana, udawanie jazdy na nartach/sankach/łyżwach czy bitwę na śnieżki z bałwankiem. Ile przy tym było frajdy, endorfin i pozytywnych emocji! Wszyscy uczestnicy tej wyjątkowej lekcji już niecierpliwie czekają na kolejną jej odsłonę...